Banner

2017 Senior Prize Giving

Today in the Gym, we celebrated everything our senior students had achieved in 2017, and handed out the Special Prizes and Premier Academic Awards for the year.  Congratulations to our Dux of 2017 Rohan Thomas, and to all of the students who have helped make this such a wonderful year.  The full list of prize winners follows, and we congratulate each and every one of the recipients.  (Additional photography to be supplied)

Year 11 Subject Prize Winners:

 

Accounting

Joseph Licht

Agriculture

Samuel Cook

Art

Ko Lohrer

Business Studies

Kanishka Yamani

Carpentry

Kaleb Miringa

Chinese

Xinyuan Zhai

Design and Visual Communication

Ronghao Zhang

Drama

Aidan Scott-Nanthasack

Economics

Joseph Licht

Electronics

Harsheel Singh

English

Ashe Wainui-Mackle

English Language Learning

Ronghao Zhang

Film and Television

Taylor Zyza

Food Technology

Tyler Ericksen

Geography

Daniel Darlington

German

Philip Stenger

History

Alexander Porteous

Horticulture

Logan Potter

Information Technology

Robert Sharp

Maori Performing Arts

Wikiriwhi Rangiawha

Mathematics

Marshall Forrester

Mechanical Engineering

Mathew Brownlee

Music

Samuel Kim

Outdoor Education

Luke Taylor

Photo-Design

Ali Henderson

Physical Education

Dominic Letford

Psychology

Joseph Licht

Science

Carl Stephens

Spanish

Juan Marin Arias

Sports Studies

Dylan Poihipi

Te Reo Maori

Talen Cunningham-Hamana

Technology Metal

Seff Curle

Technology Wood

Cole Brown

Wellbeing and Recreation

Kristian Clarke

 

Fifth in Year 11 to Lachlan Graham

Fourth in Year 11 to Henry Yao

Third in Year 11 to Liam Ballard

Second in Year 11 to Joseph Licht

First in Year 11 to Marshall Forrester

 

Year 12 Subject Prize Winners:

 

Accounting

Patrick Dowd

Agriculture

Mitchell Kay

Architectural Design

Joseph Johnstone

Art

Gunn Kim

Art Design

Kabe Clarkin

Biology

Immo Frank

Building and Construction

William Riddell

Business Studies

Mungo Bates

Carpentry

Mark Christopher

Chemistry

Patrick Dowd

Chinese

Ruolei Chen

Classical Studies

Keeley Sexton

Drama

Oliver Simpson

Economics

Sameer Mandhan

Electronics

Aaron Palmer

Engineering

Aaron Palmer

English

Nicholas Goodman

English Language Learning

Ja Cho

Film and Television

Jack Chaplow

Food Technology

Hyrum Lork

Geography

Benjamin Haworth

German

Boyang Bao

History

Benjamin Haworth

Horticulture

Nathan Timings

Information Technology

Daniel Li

Legal Studies

James Murison

Maori Performing Arts

Nubre Te Koi

Mathematics (Bothwell Cup)

Jiaqi Jin

Media Studies

James Murison

Music

Euan Safey

Outdoor Education

Leveson Gower

Photography (Photolife Studio Prize)

Guy Johnson

Physical Education

Levi Bruns

Physics

Patrick Dowd

Product Design

Kaden Gibbons

Psychology

Cian Sutherland

Science

Jared Clarke

Services Academy

Nubre Te Koi

Spanish

Elias Thompson

Sports Studies

Ezais Apiata

Te Reo Maori

Hakaraia Richards-Coxhead

Technology Metal

Hamish Mellow

Technology Wood

Logan Moore

Tourism

Jasyn Vanxay

Wellbeing and Recreation

Dion Keogh

 

Fifth in Year 12 to Nicholas Goodman

Fourth in Year 12 to Joshua Taylor

Third in Year 12 to Alex Chen

Second in Year 12 to Sameer Mandhan

First in Year 12 to Patrick Dowd

 

Year 13 Subject Prize Winners:

 

Accounting

Lachlan McLean

Art Design

Hunter Lennan

Art Painting

Jeremy Cleland

Biology

James Willoughby

Business Studies

Barak Gardner

Carpentry

Bradley Beuker

Chemistry

Rohan Thomas

Chinese

Shuaiqi Xiong

Classical Studies

Dilan Nanayakkara

Design and Visual Communication

Ethan Aish

Drama

Nicolas Rich

Economics (Ward Cup)

Liam Haughey

Electronics

Jonathan Eade

English

Benjamin Taylor

English Language Learning

Shuaiqi Xiong

Film and Television

Mitchell Clement

Food Technology

Corbin Andrew

Gateway

Benjamin Parrott

Geography

Ethan Harrison

German

Axel Martinez

History

Nicholas Goodman

Information Technology

Eric Coufmann

Legal Studies

Nicolas Rich

Maori Performing Arts

Shannon Wilson

Mathematics with Calculus

Elliott Jia

Media Studies

Joel Geissmann

Music

Jacob Brown

Music Practical (Booth Cup)

Reid Benseman

Outdoor Education (WINTEC Adventurer's Cup)

Sean Lovelock

Photography

Mitchell Clement

Physical Education

Timothy Neild

Physics

Aditya Shah

Psychology

Hamish Singh

Spanish

Tetava Johnson

Sports Studies

Brad Burkhart

Statistics and Modelling

Benjamin Taylor

Te Reo Maori

Lance Taitoko

Technology Metal

Michael Neuman

Technology Wood

Jonathan Eade

Tourism

Tom Farrar

Wellbeing and Recreation

Lucas Santana

Special Prizes: Year 11

Gilmore Prize to Henry Yao

Jason Tearle Memorial Trophy to Joseph Licht

Special Prizes: Year 12

Hamutana Lodge Trophy to Sameer Mandhan

Jack Delaney Prize to Nicholas Goodman

Altrusa Award to Joseph Tomic

A.G. Steel Trophy to Thomas Martin

Special Prizes:  Year 13

Peter Collier Scholarship to Roberto Cerezo

Harborne and Arthur Prize to Jacob Brown

Hugh Morton Prize to Joshua Rogers

Baigent Cup for Public Speaking to Henry Yao

Horace Moore Jones Award for Visual Arts to Hyungjun Choi

House Championship Trophy to Argyle House

Old Boys’ Cup for Games to Isaiah Priddey and Quinn Tupaea

Weirs Arts Prize to Reid Benseman

JC (Duffy) Wilson Cup to Quinn Tupaea

Africa Cup to Timothy Neild

Cushman Cup:  Presented to a senior student for outstanding service within the school.  Presented to the school by Michael Cushman, a former Head Prefect to Caleb Muntz

Fleming Cup to Sean Trowern

McDiarmid Memorial Prize to William Robertson

Nicholl Trophy:  Presented to the Deputy Head Prefects for service and leadership within the school to Reuben Hurliman, Caleb Muntz and Timothy Neild

Emile and Michael Gudex Prize to Reuben Hurliman

A P Nelson Memorial Prize to Timothy Ng

Old Boys’ Prize for Leadership:  For outstanding leadership to Timothy Ng

Premier Academic Awards:

Fifth in the school to Yuno Oh

Fourth in the school to Anthony Nugroho

Third in the school to Lachlan McLean

Proxime Accessit to Elliott Jia

Dux of the School to Rohan Thomas

 

Back to News