Banner

Honours Awards Assembly

At yesterday's Senior School Assembly, the 2015 Sports Honours Awards were presented.  These are divided into four categories which are as follows:

1.  The Representative First Team Award

2.  The Honours Cap Award

3.  The National Championship Award

4.  The Honours Blazer Pocket Award

In order to qualify for the Representative First Team Award a recipient has to play the set number of games for a First team in one of our six major sporting codes.  These can be accumulated over multiple seasons.  The criteria are 20 games for the 1st XI Cricket team, selection in the Under 18 Rowing Eight for the NISS and NZSS regattas, 30 games for the Senior Premier Basketball team, 14 games for the 1st XI Hockey team, 14 games for the 1st XI Football team and 10 games for the 1st XV Rugby team.  The Representative First Team recipients are:

Name: Code:
Samuel Toa Rugby
Ellis Pike Hockey
Ben Morris-Brown Cricket
Liam Calnon Cricket
Bodie Hodges Cricket
Ravindu Pathirana Cricket
John O'Sullivan Cricket
Marcus Bolli Rowing
Lucas Clarke Rowing
Reuben Houghton Rowing
Thomas Bedford Rowing
Thomas Williams Rowing
Jack Curphey Rowing
Kobi Abrahamson Rowing
Henry Fullerton Smith Rowing
Matthew Deller Rowing

To qualify for the Honours Cap a recipient must play the set number of games for a First team in one of our major codes for a minimum of one and a half seasons.  These can be accumulated over multiple seasons.  The criteria are 40 games for the 1st XI Cricket team, a second season in the Under 18 Rowing Eight at NISS and NZSS level, 70 games for the Senior Premier Basketball team, 40 games for the 1st XI Hockey team, 50 games for the 1st XI Football team and 25 games for the 1st XV Rugby team.  The Honours Cap Award recipients are:

Name: Code:
Timothy Neild Hockey
Matti Clarke Cricket
Jacob Gibson Cricket
Jamie Moore Cricket
Stephen Sistern-Tate Cricket

To qualify for the National Championship Award a recipient must finish first, second or third in a NZSS Division 1 National Tournament, be a member of a first team or an individual competitor, compete in the highest age group applicable to secondary school students, a weekly Waikato Secondary School competition, and sanctioned by the NZSS Sports Council.  The National Championship Award recipients to date in 2015 are:

Name: Code: Award:
Christopher Goodwin Athletics Bronze
Manaaki Heta Ki-O-Rahi Bronze
Jared Hohua Ki-O-Rahi Bronze
Matenga Wilson Ki-O-Rahi Bronze
Shaquille Sue-Waara Ki-O-Rahi Bronze
Shadzz Hapi-Wise Ki-O-Rahi Bronze
Te Ahuora McFarlane Ki-O-Rahi Bronze
Taylor Epiha Ki-O-Rahi Bronze
Te Hiraka Chase Ki-O-Rahi Bronze
Tyler Riki-Pahewa Ki-O-Rahi Bronze
Rawiri Hanna Ki-O-Rahi Bronze
Leon Arcus Triathlon Bronze
Matias Fitzwater Triathlon Bronze
Blair Pennell Triathlon Bronze
Morgan Harper Touch Silver
Manaaki Heta Touch Silver
Tane Hotham Touch Silver
Ifor Jones Touch Silver
Kieran Lee Touch Silver
Josef Meek Touch Silver
Rameka Poihipi Touch Silver
Jeremy Ashdown InLine Hockey Gold
Solomon Caldwell InLine Hockey Gold
Billy Graham InLine Hockey Gold
Jeremy Hamilton-Horne InLine Hockey Gold
Hone Karaka Wrestling Gold
Teo Pouri-Lane Wrestling Gold
Sebastian Diedricks Wrestling Gold
Raymond Hill Wrestling Gold
Marcus Bolli Rowing Gold
Lucas Clarke Rowing Gold
Reuben Houghton Rowing Gold
Thomas Bedford Rowing Gold
Jack Curphey Rowing Gold
Kobi Abrahamson Rowing Gold
Henry Fullerton-Smith Rowing Gold
Matthew Deller Rowing Gold
James Hepworth Rowing Gold

Congratulations to all of our Honours Awards winners in 2015 thus far.

Back to News