Summer Tournament Week Results as of Thursday 30 March

 Summer Tournament Week Results Update 2017

Junior Colts Cricket, NZSS Top 6, Palmerston North

Monday 27th - Friday 31st March

Vs King’s College, Won by 1 wicket, King’s College 166/5, HBHS 166/9 with 2 overs left


1st XI Cricket, Northern Region NZSS Qualifying Tournament, Hamilton

Monday 27th - Friday 31st March

No play on Wednesday due to rain.


Ultimate, NZSS, Taupo

Monday 27th - Tuesday 28th March

Vs Hutt Valley High, Lost 7 - 6

Vs Lytton High, Won 11 - 5

Vs Wellington High, Lost 9 - 7

Vs Auckland Grammar, Lost 13 - 2

Quarter Final: vs Westlake BHS, Lost 9 - 4 

Play-off 5th - 8th: Vs Hutt Valley High, Lost 8 - 5

7th & 8th Playoff: Vs Takapuna Grammar, Won 10 - 8

Finished: 7th Place Overall


Rowing, NZSS, Lake Karapiro

Monday 27th - Saturday 1st April (Finals Fri & Sat)

Heats, Repechages, Semi-finals: Mon - Thurs

10 Crews in A Finals Friday & Saturday as @ 8am Thursday:

U18 Eight

Novice Eight

U17 Eight Crew 1 and Crew 2

U16 Eight

U15 Octuples Crew 1 and Crew 2

U15 Eight Crew 1 and Crew 2

U15 Double


Mountain-Biking, NZSS, Rotorua

Tuesday 28th - Wednesday 29th March


Cross-Country: James Havill 8th place U14, Kypher McMorran 13th place U17

Downhill: Levi White 6th place U14, James MacDermid 3rd place U15, Flynn Russ 4th place U16, William MacDermid 6th place U20


Triathlon & Aquathon, NZSS, Whanganui

Thursday 30th - Friday 31st March


Waterpolo, NISS, Auckland

Wednesday 29th March -  Sunday 2nd April

A Team (Div 1)


Vs Westlake BHS, Lost 5 - 4  

B Team (Div 2)

Vs Long bay College, Lost 8 - 3

Vs Green Bay College, Lost 10 - 2

Futsal, NZSS, Wellington

Wednesday 29th - Friday 31st March

Junior Team

Vs St Thomas, Won 3 - 2

Vs Scots College, Won 5 - 4

Vs St Patricks SIlverstream, Drew 4 - 4

Vs Middleton Grange, Won 7 - 6

Quarter-final Vs

Senior Team

Vs Hastings BHS, Won 5 - 0

Vs Nelson College, Won 5 - 0

Vs Rongotai College, Drew 2 - 2

Waiau Area School, Won 33 - 0

Quarter-final Vs


Tennis, NZSS Top 8, Auckland

Monday 27th - Thursday 30th March

Vs Christ’s College, Lost 6 - 0

Vs St Kentigerns College, Lost 6 - 0

Vs Westlake BHS, Lost 6 - 0


U15 Rugby 7s, NISS, Rotorua

Friday 31st March - Saturday 1st April


Waka Ama, NZSS, Blue Lake Rotorua

Tuesday 28th - Friday 31st March


Tarik Jennings, 2nd Place, W1 U16 250m (Plate Final)

Kade Jennings, 8th Place, W1 U16 250m (Plate Final)

Zan Southon, 8th Place, W1 U16 250m, Championship semi-final


Plate semi-finals: W6 U16 500m, 2nd place


Waikato Secondary Schools Golf Croquet (Pairs)

Friday 31st March, Matamata


Waikato Secondary Schools Golf Matchplay Championships, Te Awamutu

Tuesday 28th - Wednesday 29th March 

Div 1: Luke Kidd & James Fellows-Ford, lost their semi-finals.

Div 2: Logan Madden 1st place, Deco Pharanhok 3rd place.

Div 3: Kydan Parata 1st place, Todd Higgs 2nd place, Nicholas Pierry 3rd place.

Div 4: Ben Wright 4th place.



Back to News