Banner

Winter Tournament Week 2016

The full list of results from Winter Tournament Week 2016 is here, and we would like to congratulate all of the teams and athletes who represented us so well around New Zealand last week.  Thanks also to the parents, staff and supporters who helped our athletes compete.  

Winter Tournament Week Results 2016

Rugby U15 A (NZSS Nationals, Auckland)

vs Wellington College, Won 7-0

vs Wesley College, Won 14-3

vs Tauranga BC, Won 5-3

Quarter Final vs St Bedes, Won 31-5

Semi Final vs Christchurch BHS, Won 39-32

Final vs Auckland Grammar, Lost 38-12

Finished 2nd Place

Rugby U16 Quadrangular (Hamilton)

vs St Paul's Collegiate, Won 17-0

vs Sacred Heart College, Lost 3-26

vs Palmerston North BHS, Won 17-15

 

Finished 2nd Place

Rugby U14 A (Super 8, Palmerston North)

vs Gisborne BHS, Won 22-10

vs Palmerston North BHS, Won 12-7

vs New Plymouth BHS, Drew 3-3

Playoff 3rd/4th vs Hastings BHS, Won 26-19

 

Finished 3rd Place

Hockey 1st XI (Rankin Cup, Wellington)

vs Hastings BHS, Won 3-1

vs Christchurch BHS, Won 2-1

vs Napier BHS, Won 5-0

vs Whangarei BHS, Lost 3-5

9th - 16th Place Play-off: vs Pukekohe HS, Lost 1-2

13th - 16th Place play-off vs Kings College, Won 3-1

Play-off 13th/14th vs Westlake BHS, Won 5-3

Finished 13th Place

Hockey 2nd XI (Galletly Cup, Taupo)

vs  Whangarei BHS 3rd XI, Won 3-1

vs Tauranga BC 2nd XI,  Won 3-2

vs Timaru BHS 2nd XI, Won 7-0

vs Westlake BHS 2nd XI, Won 2-1

Semi-Final: vs Hamilton BHS U15 Development, Won 3-1 on penalties (1-1 after 2 x extra time)

Final vs Palmerston North BHS 2nd XI, Lost 5-0

 

Finished 2nd Place

Hockey U15 A (Galletly Cup, Taupo)

vs Whangarei BHS 3rd XI, Won 6-1

vs St Bedes 2nd XI, Won 13-0

vs Palmerston North BHS 2nd XI, Lost 0-3

vs Wellington College 2nd XI,  Won 4-1

Semi-Final vs Hamilton BHS 2nd XI, Lost 1-3 on penalties (1-1 after 2 x extra time)

3rd/4th Play-off vs Whangarei BHS 3rd XI, Won 2-1 after double extra-time (1-1 after regulation time).

Finished 3rd Place

Basketball Junior (Zonal Regionals, Rotorua)

vs Rotorua BHS, Won 64-56

vs Gisborne BHS, Won 86-54

vs Melville High School, Won 89-56

vs Avondale College, Won 83-66

Quarter-Final vs Northcote, Won 96-95

Semi-Final vs  Liston College, Lost 56-80

Playoff 3 v 4 vs Rangitoto College, Lost 60-86

Finished 4th in Region

Football 1st XI (NZSS Nationals, Papamoa)

vs Tawa College, Won 4-2

vs Westlake Boys, Drew 1-1

vs Auckland Grammar, Lost 0-2

vs Middleton Grange, Won 3-1

vs Tauranga Boys’ College, Won 1-0

9th - 12th place Play-off: vs Lincoln HS, Lost 1-2

11th - 12th place play-off: vs Nelson College, Won 2-1

Finished 11th Place

Football 2nd XI (NZSS Trident Tournament, Wanganui)

vs Waiuku College, Won 3-0

vs Fielding High School, Won 2-0

vs Wairarapa College, Won 2-1

vs Hawera High School, Won 5-0

vs Wanganui College, Won 3-0

Quarter-final vs Ormiston HS, Won 2-0

Semi-Final vs Lynfield HS, Won 1-0

Final vs Wairarapa College, Won 4-0

Finished 1st Place

Badminton (NZSS Nationals, Hamilton)

vs Hutt Valley High, Won 6-0

vs Auckland Grammar No.2, Won 6-0

vs Rangitoto College, Won 6-0

vs Westlake BHS, Lost 2-4

vs Auckland Grammar No.1, Lost 2-4

vs Southland BHS, Won 6-0

vs Palmerston North BHS, Won 5-1

 

Finished 3rd Place

8-Ball (NZSS, Upper Hutt)

Jack Ellis (Year 10), NZSS 8-Ball (Pool) Champion

Callum Hopkins, Runner-up, Division 2

Finished 1st Place

Golf (NZSS Nationals, Nelson)

HBHS 2nd in NZ (4 shots behind leader - Burnside High School - Girls Included)

Finished 2nd place

Basketball Senior A (Regional Qualifying, Rotorua)

vs St Paul's Collegiate, Won 114-31

vs Trident HS, Won 111-48

vs St John’s College B, Won 101-28

vs Te Awamutu College, Won 101-81

vs Gisborne BHS, Won 93-34

Quarter-final vs Tauranga Boys’ College, Won 81-62

Semi-final vs Melville HS, Won 87-51

Final vs St John's A, Won 94-69

Finished 1st Place, Regional Champions

Qualified For NZSS Nationals, Term 3 holidays

Basketball Senior B (Regional Qualifying, Rotorua)

vs Tauhara College, Won 85-28

vs Hillcrest HS, Lost 66-77

vs Cambridge HS, Lost 61-65

vs St John’s College A, Lost 117-55

vs Bethlehem College, Won 68-53

Play-off 9th - 16th vs Rotorua BHS, Won 88-68

Play-off 9th - 12th vs Western Heights HS, Won 104-103

Play-off 9th/10th, vs John Paul College, Lost 68-75

Finished 10th Place in Region

Cycling (NZSS Individual Championships, Auckland)

U17 Boys Time Trial: Samuel Cook, 3rd Place

U16 Boys Time Trial: Kiaan Watts, 1st Place

Indoor Bowls (Waikato Sec Schools, Pairs, Hamilton)

Finished 16th Place

Rugby 1st XV (NZSS National Top 4, Palmerston North)

Semi-final vs Hastings Boys’ High School, Lost 10-18

Play-off 3rd/4th vs Southland BHS, Won 36-10

Finished 3rd Place

Golf (Waikato Sec Schools, ‘Lunden Links’, Hamilton)

HBHS No 1: 3rd Place, HBHS No 2: 5th Place

 

 

Back to News