Banner

Winter Tournament Week 2017 Final Results

Our teams and athletes are back and we are very much looking forward to celebrating all that they have achieved over the past week.  We congratulate our 1st XI Football team on a historic win, the first time a team from the Waikato has ever won the National title.  We must also congratulate our 2nd XI on winning their National tournament, thus completing an extraordinary double that announces HBHS as the premier boys football school in New Zealand.  We congratulate Year 11 students and champion cyclists Archie Martin and Kiaan Watts, and congratulate each and every one of these teams and athletes on their achievements.  Kia kaha, HBHS.  Thanks to Marc McMullan for the photograph of our National title winning 1st XI just after clinching the win in a nail-biting penalty shootout. 

 

Rugby Under 15 A (NZSS Nationals, Wellington)

vs New Plymouth BHS, Won 15-3

vs Wellington College, Won 55-5

vs Palmerston North BHS, Won 31-0

Quarter-final vs Rotorua BHS, Won 31-10

Semi-final vs Auckland Grammar, Won 38-12

Final vs Christchurch BHS, Lost 22-18

Finished 2nd Place

Hockey 1st XI (NZSS Nationals, Rankin Cup, Hamilton)

vs Burnside HS, Won 5-0

vs Napier BHS, Won 3-2

vs St Andrew's College, Lost 1-0 (Qualified for Top 16)

vs Whangarei BHS, Won 3-2

Quarter-final vs Christchurch BHS, Lost 2-1

5th-8th Play-off vs St Andrew’s College, Won 4-0

5th/6th Play-off vs Paraparaumu College, Lost 1-0  

Finished 6th Place

Rugby Under 14 A (Super 8, Palmerston North)

vs Tauranga Boys’ College, Won 22-7

vs Gisborne BHS, Won 15-12

vs New Plymouth BHS, Drew 10-10

Final vs Hastings BHS, Lost 12-10

Finished 2nd Place

Rugby Under 16 (Quadrangular, Hamilton)

Round-Robin

vs Palmerston North BHS, Lost 15-12

vs St Paul’s Collegiate, Won 20-7

vs Sacred Heart College, Lost 15-8

Finished 3rd Place

Rugby 1st XV (NZSS National Top 4, Palmerston North)

Semi-final vs Southland BHS, Won 49-0

Final vs Hastings BHS, Lost 25-17

Finished 2nd Place

Golf (Waikato Sec. Schools, ‘Lunden Links’, Hamilton)

HBHS No 2 Team: 1st Place overall after 2 Rounds.

HBHS No 1 Team: 2nd Place  overall after 2 Rounds.

Finished 1st Place Overall

Hockey 2nd XI (Galletly Cup, Levin)

vs Paraparaumu College, Won 12-0

vs Morrinsville College, Won 6-0

vs Hamilton BHS U15/Development, Won 8-0

vs Timaru BHS, Won 1-0

Semi-final vs Palmerston North BHS, Lost 1-0

3rd/4th Play-off vs Wellington College, Won 5-0

Finished 3rd Place

Hockey Under 15/Development (Galletly Cup, Levin)

vs St Patrick's College (Town), Lost 12-1

vs  Paraparaumu College, Won 4-2

vs Hamilton BHS 2nd XI, Lost 8-0

vs Morrinsville College, Drew 2-2

5th-8th Play-offs vs Tauranga Boys’ College 2nd XI, Lost 4-0

Play-off 7th/8th vs Northcote College, Lost 1-0  

Finished 8th Place

Basketball Junior (Zonal Regionals, Papakura)

vs Rosehill College, Won 70-43

vs MAGS, Won 90-69

vs St Peters, Cambridge, Won 90-29

vs Fraser HS, Won 69-57

vs Northcote College, Won 86-58

Quarter-Final vs St John’s College, Lost 97-79

5th-8th Play-off: vs King’s College, Won 74-68

5th/6th Play-off: vs Rosmini College, Won 90-82

Finished 5th Place

Football 1st XI (NZSS Nationals, Napier)

vs Avondale College, Won 3-1

vs MacLeans College, Won 3-0 (Qualified for Top 16)

vs Wellington College, Won 5-0 (Qualified for Top 8)

Quarter-final vs St Kentigern’s College, Won 4-3 on penalties, 2-2 at fulltime

Semi-final vs Nelson College, Won 2-0

Final vs Sacred Heart College, Won 5-4 on penalties, 0-0 at fulltime  

NATIONAL CHAMPIONS

Football 2nd XI (NZSS 2nd XI Tournament, New Plymouth)

vs Scot’s College, Won 2-0

vs Chanel College, Won 7-3

vs Central Hawke’s Bay College, Won 5-0

Semi-final vs Napier BHS, Won 2-1

Final vs Wellington College, Won 2-1  

NATIONAL CHAMPIONS

Badminton (NZSS Nationals, Napier)

Round-Robin

vs Avondale College, Won 5-1

vs Westlake BHS 2, Won 6-0

vs Southland BHS, Won 6-0

vs Westlake BHS 1, Lost 4-2

vs Auckland Grammar, Lost 4-2

vs MacLean’s College, Won 5-1

vs St Kentigern’s College, Won 4-2

Finished 3rd Place

8-Ball (NZSS, Christchurch)

Doubles: Kyle Edge & Callum Hopkins, runners-up plate final

Singles: Pool Play (Thursday 7/9):

Jack Ellis, 1st in Pool, 2nd in Section Play

Kyle Edge, 2nd in Pool, 6th in Section Play

Callum Hopkins, 3rd in Pool, 16th in Section Play

Finals Day (Singles): Jack Ellis 2nd Place, Kyle Edge 11th Place, Callum Hopkins 13th Place

Finished 2nd Place

Golf (NZSS Nationals, Hastings)

Tyler Wood finished -2, James Fellows-Ford and Luke Kidd finished on Even par in Round 2.   

Finished 5th Place

Basketball Senior Premier (Regional Qualifying, Tauranga)

vs Otumoetai College, Won 100-44

vs Rotorua BHS, Won 102-31

vs Cambridge HS, Won 97-30

vs Opotiki College, Won 119-36

vs Melville HS, Won 97-38

Quarter-final vs St John’s College, Won 96-59

Semi-final vs St Peter’s, Cambridge, Won 87-68

Final vs Melville HS, Won 75-46

REGIONAL CHAMPIONS

Qualified for NZSS Nationals, September holidays

Football, Year 10 Colts (Hillsdene Tournament, Tauranga)

vs Hastings BHS, Won 7-1

vs Wellington College, Won 6-0

vs Gisborne BHS, Won 8-0

vs St John’s College, Won 2-0

vs Westlake BHS, Drew 1-1

vs New Plymouth BHS, Won 4-2

Semi-final vs King’s College, Lost 6-5 on penalties, 1-1 at fulltime

3rd/4th Playoff vs Tauranga Boys’ College, Lost 3-2

Finished 4th Place

Cycling (NZSS Individual Championships, Auckland)

NZSS National Event, Premier Division

Cycling (Northern Tour)

Individual Championships (Auckland)

 U20 Age Group

Burnie McGrath (Year 13):

2nd Place: Time Trial (NZSS Event)

3rd Place:  Hill Climb (NZSS Event)

3rd Place: Criterium (non-NZSS Event)

U20 Overall Runner-up

Noah Costar (Year 12):

2nd Place: Criterium (NZSS Event), Blenheim, Southern Tour

 U17 Age Group

Kiaan Watts (Year 11):

1st Place: Criterium (non-NZSS Event)

2nd Place: Time Trial (NZSS Event)

4th Place: Hill Climb (NZSS Event)

U17 Overall Champion

Archie Martin (Year 11):

1st  Place: Time Trial (NZSS Event)

Basketball Senior B (Regional Qualifying, Papakura)

vs Sacred Heart College, Lost 56-51

vs One Tree Hill College, Won 91-65

vs Rosmini College, Lost 56-53

vs Green Bay College won 71-59

Play-off 9th - 12th vs Southern Cross College, Won 64-44

Play-off 9th/10th vs Sancta Maria College, Won 66-53

Finished 9th Place

Rockclimbing (Waikato Secondary Schools)

Rural Competition:

Top Male Climber: Oliver Shanks (Year 9)

Hamilton BHS, Runners-up overall

Urban Competition:

Hamilton BHS Senior 1st, 2nd and 6th Place

Hamilton BHS Junior 1st, 2nd and 7th Place

Finished 2nd Place

 

 

Back to News