Banner

Winter Tournament Week Results: Day 4

Three of our teams are through to New Zealand Secondary Schools finals today and we wish the Football 1st XI, the Football 2nd XI and the Rugby Under 15A team every success today.  Results will be posted as soon as they come to hand.  We congratulate our Badminton team on finishing third in New Zealand and we wish our teams and athletes well in their semi-finals and playoffs, and we look forward to celebrating these results next week.

Help keep us in the picture.  We very much appreciate any photographs of our HBHS teams and athletes in actions.  Please send your shots to wmoffitt@hbhs.school.nz

 

Rugby Under 15 A (NZSS Nationals, Wellington)

Semi-final vs Auckland Grammar, Won 38-12

Final vs Christchurch BHS (to be played Friday 8/9, 12.30pm)

Hockey 1st XI (Rankin Cup, Hamilton)

Quarter-final vs Christchurch BHS, Lost 2-1

5th-8th Play-off vs St Andrew’s College (to be played Friday 8/9, 3.00pm)

Rugby Under 14 A (Super 8, Palmerston North)

vs Tauranga Boys’ College, Won 22-7

vs Gisborne BHS, Won 15-12

vs New Plymouth BHS, Drew 10-10

Final vs Hastings BHS, Lost 12-10

Finished 2nd Place

Rugby Under 16 Quadrangular (Hamilton)

Round-Robin

vs Palmerston North BHS, Lost 15-12

vs St Paul’s Collegiate, Won 20-7

vs Sacred Heart College, Lost 15-8

Finished 3rd Place

Rugby 1st XV (NZSS National Top 4, Palmerston North)

Semi-final vs Southland BHS (Friday 8/9 2.55pm, Live on Sky, Rugby Channel)

Golf (Waikato Sec. Schools, ‘Lunden Links’, Hamilton)

HBHS No 2 Team: 1st Place overall after 2 Rounds.

HBHS No 1 Team: 2nd Place  overall after 2 Rounds.

Finished 1st Place Overall

Hockey 2nd XI (Galletly Cup, Levin)

Semi-final vs Palmerston North BHS, Lost 1-0

3rd/4th Play-off vs Wellington College (to be played Friday 8/9)

Hockey U15/Development (Galletly Cup, Levin)

5th-8th Play-offs vs Tauranga Boys’ College 2nd XI, Lost 4-0

Play-off 7th/8th vs Northcote College (to be played Friday 8/9)

Basketball Junior (Zonal Regionals, Papakura)

vs Rosehill College, Won 70-43

vs MAGS, Won 90-69

vs St Peters, Cambridge, Won 90-29

vs Fraser HS, Won 69-57

vs Northcote College, Won 86-58

Quarter-Final vs St John’s College, Lost 97-79

5th-8th Play-off: vs King’s College, Won 74-68

5th/6th Play-off: vs Rosmini College, Won 90-82

Finished 5th Place

Football 1st XI (NZSS Nationals, Napier)

Semi-final vs Nelson College, Won 2-0

Final vs Sacred Heart College (to be played Friday 8/9, 1.00pm)

Football 2nd XI (NZSS 2nd XI Tournament, New Plymouth)

Semi-final vs Napier BHS, Won 2-1

Final vs Wellington College (to be played Friday 8/9, 10.45am)

Badminton (NZSS Nationals, Napier)

Round-Robin

vs St Kentigern’s College, Won 4-2

Finished 3rd Place

8-Ball (NZSS, Christchurch)

Doubles: Kyle Edge & Callum Hopkins, runners-up plate final

Singles: (to be played Thursday 7/9 & Friday 8/9)

Golf (NZSS Nationals, Hastings)

Tyler Wood finished -2, James Fellows-Ford and Luke Kidd finished on Even par in Round 2.   

Finished 5th Place

Basketball Senior Premier (Regional Qualifying, Tauranga)

vs Melville HS, Won 97-38

Quarter-final vs St John’s College, Won 96-59

Semi-final vs St Peter’s, Cambridge (to be played Friday 8/9, 11.30am)

 

Have Qualified for NZSS Nationals, September holidays

Football, Year 10 Colts (Hillsdene Tournament, Tauranga)

3rd/4th Playoff vs Tauranga Boys’ College, Lost 3-2

Finished 4th Place

Cycling (NZSS Individual Championships, Auckland)

starts Saturday 9/9

Basketball Senior B (Regional Qualifying, Papakura)

vs Rosmini College, Lost 56-53

vs Green Bay College won 71-59

vs Southern Cross College  (playing 9.00am Friday 8/9)

Rockclimbing (Waikato Secondary Schools)

Rural Competition:

Top Male Climber: Oliver Shanks (Year 9)

Hamilton BHS, Runners-up overall

Urban Competition:

Hamilton BHS Senior 1st, 2nd and 6th Place

Hamilton BHS Junior 1st, 2nd and 7th Place

 

Finished 2nd Place

 

 

Back to News