Winter Tournament Week Final Update

Winter Tournament Week Full List of Results 2020

Basketball Senior: Super 8, Tauranga
Venue: QE2 Stadium & Tauranga Boys’ College
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: So, El, Pw

Monday 31/8: vs New Plymouth BHS, Lost 71-55
Monday 31/8: vs Hastings BHS, Won 66-55
Tuesday 1/9: vs Napier BHS, Lost 66-62
Tuesday 1/9: 5th-8th Play-offs vs Gisborne BHS, Won 109-43
Wednesday 2/9: 5th & 6th Play-off vs Palmerston North BHS, Won 81-74

Finished 5th Overall

Basketball Junior: Super 8, Hamilton
Venue: Gym 1, Hamilton BHS
Thurs 3/9 - Sat 5/9
Staff: El, So, Pw

Thursday 3/9: vs New Plymouth BHS, Won 74-71
Thursday 3/9: vs Hastings BHS, Lost 70-62
Friday 4/9: vs Napier BHS, Won 81-36
Friday 4/9: SEMI-FINAL vs Rotorua BHS, Won 85-83
Saturday 5/9: FINAL vs Hastings BHS, Lost 104-63

Finished 2nd Overall


Football 1st XI: Super 8, Rotorua
Venue: Rotorua BHS & International Stadium
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: Fy, Hk

Monday 31/8: vs Rotorua BHS, Drew 1-1
Monday 31/8: vs Hastings BHS, Won 5-0
Tuesday 1/9: vs New Plymouth BHS, Drew 0-0
Tuesday 1/9: Semi-final vs Tauranga Boys’ College, Won 2-1
Wednesday 2/9: FINAL vs New Plymouth BHS, 10.30am, Lost 1-2 (Extra time)

Finished 2nd Overall

Football Junior: Super 8, Palmerston North
Venue: Massey University
Wed 2/9 - Fri 4/9
Staff: Sc, Ct

Wednesday 2/9: vs Rotorua BHS, Won 5-0
Wednesday 2/9: v Hastings BHS, Won 1-0
Thursday 3/9: vs New Plymouth BHS, Won 1-0
Thursday 3/9: vs Palmerston North BHS, Won 3-0
Friday 4/9: FINAL vs Tauranga Boys’ College, Lost 3-2

Finished 2nd Overall


Hockey 1st XI: Super 8, Tauranga
Venue: Tauranga Hockey Centre, Blake Park & Tauranga Boys’ College
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: Sj, To, Robyn Wells

Monday 31/8: vs Rotorua BHS, Won 5-0
Monday 31/8: vs Hastings BHS, Drew 1-1
Tuesday 1/9: vs Palmerston North BHS, Lost 3-1
Tuesday 1/9: Play-off 5th-8th vs Gisborne BHS, Won 8-0
Wednesday 2/9: 5th & 6th Play-off vs Napier BHS, Lost 3-0

Finished 6th Overall


Hockey U15: Super 8, New Plymouth
Venue: New Plymouth BHS
Wed 2/9 - Fri 4/9
Staff: Naaz Shah, Laurence Jewell, Mel Ruffell

Wednesday 2/9: vs Tauranga Boys’ College, Lost 2-1
Wednesday 2/9: vs New Plymouth BHS Devt., Won 3-0
Thursday 3/9: vs Napier BHS, Won 2-0
Thursday 3/9: vs Palmerston North BHS, Drew 0-0
Friday 4/9: vs New Plymouth BHS, Lost 3-1

Finished 4th Overall


Rugby U15 A: Super 8, Hastings
Venue: Elwood Park & Hastings BHS
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: Ml, Kt, St

Monday 31/8: vs Gisborne BHS, Won 60-0
Monday 31/8: vs Palmerston North BHS, Won 29-5
Tuesday 1/9: vs Tauranga Boys’ College, Won 27-5
Wednesday 2/9: FINAL vs Hastings BHS, Lost 24-22

Finished 2nd Overall


Rugby U14 A: Super 8, Palmerston North
Venue: Coronation Park
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: My, Mk, Qu

Monday 31/8: vs Gisborne BHS, Won 31-12
Monday 31/8: vs Palmerston North BHS, Won 36-20
Tuesday 1/9: vs Tauranga Boys’ College, Won 57-7
Wednesday 2/9: FINAL vs Rotorua BHS, Won 37-15

Finished 1st Overall

Badminton: Super 8, Napier
Venue: Pettigrew Arena
Mon 31/8 - Wed 2/9
Staff: Ku

Monday 31/8: vs Tauranga Boys’ College, Won 4-2
Monday 31/8: vs Palmerston North BHS No.2, Won 6-0
Tuesday 1/9: vs Gisborne BHS, Won 6-0
Tuesday 1/9: vs Napier BHS, Drew 3-3 (Won on points)
Tuesday 1/9: vs Palmerston North BHS No.1, Lost 6-0
Tuesday 1/9: vs Hastings BHS, Won 6-0
Wednesday 2/9: vs New Plymouth BHS, Won 6-0

Finished 2nd Overall


Golf: Waikato Match Play Championships, Ngaruawahia
Venue: Ngaruawahia Golf Course
Thurs 3/9 - Fri 4/9
Staff: Cl

Thursday 3/9:
Division 1: Jacob Bird is the only HBHS Golfer to make Div 1 with a 75 but lost in the first game of Matchplay. Playing off 5th-8th Friday.
Division 2: Into Semi finals - Oliver Leen, Ben Wright and Anthony East.
Of note, Jakob Arthur (Year 9) Qualified for Div 2 with a 83
Division 3 - Into semi finals - Sam McArthur and Jacob Parker.
Of note, Ricci Putohe (Year 9) took Jacob Parker (Year 13) (Top Cricketer to 18th Hole in Match Play)
Division 4: Semi-final - Christopher Seel (Year 11) 

Friday 4/9:
Division 1 - 5th place, Jacob Bird (Year 11) 
Division 2 - Winner, Anthony East (Year 13)
Division 3 - Winner, Sam McArthur (Year 13)

Finished 5th Overall