The 2019 Performing Arts and Cultural Awards Evening

Cultural and Performing Arts Awards 2019

On Tuesday 22 October Awards Season 2019 kicked off, and HBHS celebrated all that is musical, artistic, theatrical and oratorical at the Cultural and Performing Arts Awards evening.  The evening was compered by Deputy Headmaster Mr Stuart Hakeney, and the unofficial word on the ground was that this was one of the best Arts Awards evenings ever.  The talent on display was, as it always is, extraordinary, and the seemingly effortless performances were testament to the hundreds of hours that are put in by students, staff and families behind the scenes.  The list of award winners is presented with pride, and we congratulate them all, with special congratulations to Cultural Performer of the Year, Aidan Scott-Nanthasack.

DEBATING

MCW Cup for Best All-round Debater to Joseph Licht

Norton Brown Cup for Most Promising Debater to Travis Palmer

HBHS Cup for Most Improved Senior Debater to Henry Yao

Kolah Cup for Most Promising Year 10 Debater to Campbell Wood

Achievement Certificate for Most Promising Year 9 Debater to Josef Gillgren 

Thomas Simpson Cup for Best Junior Debater to Levi Pruden 

 

MOOTING

Achievement Certificate for Most Outstanding Mooter to Joseph Licht

 

CREATIVE WRITING

HBHS Regal Insurances Cup for Junior Prose to Ryan Hall

HBHS Regal Insurances Cup for Senior Prose to Timothy Evans

 

CHESS

Wilson Cup for Junior Chess Champion to Michael Lin

Baigent Cup for Senior Chess Champion to Eushin Kang

 

PHILOSOPHY

Socrates Cup for Most Outstanding Senior Student in Philosophy to Logan Palmer

Achievement Certificate for Most Outstanding Junior Student in Philosophy to Ruaridh Martynoga

 

DRAMA

Achievement Certificate for Greatest Contribution to School Production to Timothy Evans

Taylor Cup for Outstanding Performance in the School Production to Cameron Bevan

Achievement Certificate for Most Improved Junior to Theo Pollard

Achievement Certificate for Most Improved Senior to Xiao Hu Faerua

Achievement Certificate for Service to Drama to Cameron Bevan

Leach Cup for Outstanding Dramatic Performance to Aidan Scott-Nanthasack

 

MUSIC

Harbone and Arthur Cup for Service to Co-Curricular Music to Charlie Hudson

Botting Cup for Best Performing Soloist to Kevin Li

One Fat Man Trophy for Outstanding Live Performance to the Gyspy Pickers  

Skandera Cup for Best Performing Group to the Production Orchestra

Nic Jeffs Memorial Cup for Excellence in Music to Cullen Hooper

Achievement Certificate for Most Improved Senior Musician to Joshua Lin  

Achievement Certificate for Most Improved Middle-School Musician to Timothy Evans

Achievement Certificate for Most Improved Junior Musician to Lachlan Harridge

 

VISUAL ARTS

Achievement Certificate for Most Improved Junior to Navneel Singh

Achievement Certificate for Most Improved Senior to Marty Aramoana

Community Arts Award for Most Improved Year 12 in Visual Arts to Blake Aitken

Community Arts Award for Most Improved Year 13 in Visual Arts to William Parrott

Achievement Certificate for Outstanding Senior Designer to Alexander Khatoev

Achievement Certificate for Outstanding Senior Photographer to Adam Ettema

Visual Arts Award for Best Visual Artist in more than one discipline to Ronghao Zhang

Neville Grinter Cup for Outstanding Commitment to Visual Arts to Ronghao Zhang

 

AUDIO VISUAL

Achievement Certificate for Service to the Arts Award to Samuel Houghton 

CULTURAL PERFORMER OF THE YEAR

Nominees:          

Cameron Bevan
Charlie Hudson

Eushin Kang

Matthew Kim
Alexander Nielsen

William Parrott

Aidan Scott-Nanthasack                               

 

Winner:               

Aidan Scott-Nanthasack